Kucēns ienāk mājā

Laima & Ko
Laima & Ko

Beidzot ir pienākusi šī diena – Jūsu mājās ir ienācis ilgi gaidītais kucēns! Un nu tikai rodas 101 jautājums: kas? kā? kad? kāpēc?

   Tagad Jūsu dzīve stipri mainīsies, mainīsies Jūsu dzīves ritms jo kucēnam būs jāvelta uzmanība katru dienu.

   Ļoti svarīga ir kucēna guļvietas izvēle. Kucēnam ir daudz jāguļ, tāpēc ir labi ja šī vieta ir klusa, nomaļa kur neviens viņu netraucē. Veikalos ir nopērkami dažnedažādi matracīši, gultiņas, grozi, būdas. Svarīgi ir saprasto to, ka kucēnam jau no pirmās dienas ir jāguļ savā vietiņā nevis dīvānā vai gultā pie Jūsu sāniem. Ja iesākumā atļausiet sunim gulēt uz dīvāna, vēlāk būs neiespējami suni no tā atradināt. Tāpēc jau pašā sākumā Jums jāapsver tas ko vēlaties – suni kas guļ uz Jūsu spilvena, vai suni kas guļ savā vietiņā.

     Svarīgi ir noteikt patstāvīgu barošanas vietu, kur jābūt divām bļodām – ar barību un ar tīru ūdeni. Uzmaniet to lai Jūsu sunim visu laiku būtu pieejams svaigs ūdens un lai trauki vienmēr būtu tīri.

   Ar ko kucēnu barot? To noteikti pajautājiet audzētājam. Labs audzētājs Jums noteikti iedos līdzi barību kucēna pirmajām dienām. Labāk barojiet ar to pašu barību ar kādu baroja audzētājs. Ja izvēlaties sauso barību – tai jābūt augstvērtīgai, tā saucamajai – profesionālajai barībai. Ja izvēlaties suni barot ar dabīgo barību – Jums jāzina kā pareizi sabalansēt barības sastāvdaļas un vitamīnus. Bet galvenais atcerieties – suns nav visēdājs, suns ir gaļēdājs! Kas der mums, tas neder sunim! Tāpēc nebarojiet kucēnu ar savu brokastu, pusdienu vai vakariņu atlikumiem! ZOO veikalos ir nopērkami dažādi našķi suņiem – labāk iegādājieties tos. Bet ir jāatceras, ka ar našķiem arī nevar aizrauties. Našķus ir jādot kā atalgojumu par labu uzvedību u.tml..

   Cik reizes dienā kucēnu barot? Viss atkarīgs no kucēna šķirnes un izmēra. Ieteicams kucēnu barot trīs reizes dienā līdz 6 mēnešu vecumam, pēc tam pāriet uz divām ēdienreizēm līdz kucēns kļūst pieaudzis.

   Sunim ir jābūt normāli barotam. Tas nedrīkst būt resns, bet arī ne pārāk tievs. Ribām, caur nelielu tauku slāni, ir jābūt labi sataustāmām, bet ne redzamām. Eksperts var izstādes ringā samazināt atzīmi par to, ka suns nav labā formā pat tad ja sunim ir ļoti labs eksterjers.

Taksim figūra jāformē jau kucēna vecumā. Tas kā izskatās Jūsu suns pārsvarā ir atkarīgs tikai no Jums. Ļoti žēl ja labs suns izstādē saņem sliktu vērtējumi tikai tāpēc, ka nav labā formā. Arī suņa veselība ir atkarīga no tā barošanas un fiziskajām aktivitātēm. Ļoti svarīga nozīme ir arī fiziskai slodzei. Labi barotam kucēnam ir daudz ‘’jātrenējas’’, bieži jāiet pastaigās, jāskrien, jārotaļājas. Pareizi barotu kucēnu uzreiz var atpazīt – tas ir dzīvespriecīgs, spēlējas, ar spīdīgu spalvu un jautru skatienu.

Ja Jūsu suns ir pārāk tievs neskatoties uz to, ka Jūs viņu labi barojat, ja tam kļūst nespodra spalva, tad tas var liecināt par to, ka sunim ir iekšējie parazīti. Savukārt mazam kucēnam par to liecina tas, ka vēders ir stipri uzpūties (visu laiku, ne tikai pēc ēšanas), spalva ir nespodra, tā var pat sākt krist laukā, ir mīksta vēdera izeja. Pirms kucēna atdošanas jaunajiem saimniekiem labs audzētājs to jau vairākas reizes būs attārpojis. Bet tas nenozīmē, ka Jūsu mīlulim vairāk nekad nebūs cērmes! Cērmju oliņas var ‘’salasīt’’ ne tikai laukos, bet arī pilsētā. Tagad ir pieejami dažādi veterinārie līdzekļi suņu attārpošanai, un tā jau sen nav problēma suņu īpašniekiem. Bet pirms dot sunim zālēs, labāk tomēr pakonsultēties ar audzētāju, kinologu vai vetārstu.

Spalvas kopšanu

Visvieglākā spalvas kopšana, protams, ir īsspalvainajiem takšiem. Ikdienā pilnīgi pietiek ja suni ‘’sukāsiet’’ ar speciālu masāžas cimdu. Tas noņems atmirušo spalvu, kā arī masēs ādu un veicinās jaunās spalvas augšanu. Īsspalvainu suni drīkst mazgāt, bet tikai ar speciāliem šampūniem (kas paredzēti īsspalvainajiem suņiem) un ne sevišķi bieži (nevajadzētu to darīt regulāri, bet tikai tad kad suņa āda un spalva ir patiešām netīra). Pēc ikdienas pastaigām pilnīgi pietiks ja noskalosiet suņa ķepas un vēderu ar siltu ūdeni, vai arī noslaucīsiet ar mitru dvieli.

Asspalvainie takši ir regulāri, vismaz 2 reizes gadā, jātrimmē (vecā, atmirusī spalva tiek izplūkta). To gan, vismaz pirmās reizes, vajadzētu uzticēt veikt speciālistam. Speciālists Jums ieteiks to cik bieži suni vajadzētu trimmēt, kā spalvu kopt ikdienā. Pirmo spalvas trimmēšanu vajadzētu veikt kucēnam jau 4-5 mēnešu vecumā. Arī asspalvaino taksi pārāk bieži mazgāt nevajadzētu (mazgāšanai jāizmanto speciāls šampūns, kas domāts asspalvainiem suņiem). Ikdienā, tāpat kā īsspalvainajiem takšiem, pietiek ar ķepu un vēdera noskalošanu ar siltu ūdeni.

Garspalvainie takši, lai nesaveltos spalva, ikdienā ir jāsukā. Sevišķi liela uzmanība jāpievērš ķepām, krūtīm, vēderam, astei. Garspalvainos takšus var mazgāt biežāk nekā īsspalvainos vai asspalvainos, bet arī ne ikdienā. Garspalvaino takšu spalvas kopšanai izmanto speciālus garspalvainiem suņiem paredzētus šampūnus un balzāmus.

Der atcerēties:

     - ka suņa spalvas un ādas kopšanai ir jāizmanto tikai speciāli, suņiem domāti līdzekļi! Neizmantojiet cilvēkiem paredzētos kopšanas līdzekļus! Labāk izvēlieties kvalitatīvus kosmētiskos līdzekļus (te noderēs audzētāja, kinologa vai vetārsta padoms).

-          ka suņa spalvai, pēc mazgāšanas, ir labi jānožūst. Labāk mazgājiet suni pēc pēdējas vakara pastaigas, ļaujot spalvai naktī izžūt (sevišķi aukstajos gada laikos). Žāvēšanai variet izmatot fēnu, bet jāatceras – tas bojā spalvas struktūru!

Zobu tīrīšana

Jau no mazotnes, kucēns ir jāradina pie tā, ka ‘’jārāda’’ zobi. Katru reizi, kad ņemiet kucēnu klēpī, paskatieties tam zobus. Pārbaudiet ne tikai priekšējos zobus, bet arī dzerokļus. Tādējādi Jūs varēsiet sekot līdzi tam kā notiek piena zobu nomaiņa, bet arī pieradināsiet kucēnu pie tā, ka zobu pārbaude ir normāla parādība. Vēlāk, sevišķi ja apmeklēsiet izstādes, tas lieti noderēs! Un šādi pieradinātam kucēnam vēlāk nebūs grūti veikt mutes higiēnu.

Cik bieži un vai vispār ir jātīra zobi? Sekojiet līdzi tam kādā stāvoklī ir suņa mute dobums. Ja visi zobi ir balti, bez aplikuma, ja no mutes nenāk nepatīkama smaka (jāatceras, ka nepatīkamā smaka var liecināt ne tikai par problēmām ar zobiem), tad zobus tīrīt nevajag. Ja uz zobiem sāk rasties aplikums, tad vajadzētu pakonsultēties ar vetārstu, audzētāju vai kinologu. Speciālists Jums ieteiks to zobu kopšanas līdzekli, kāds būs nepieciešams tiešu Jūsu mīlulim. Tāpat arī tas parādīs kā pareizi zobi jātīra un ieteiks cik bieži to labāk darīt.

Der atcerēties:

-          nekad neizmantojiet suņa zobu tīrīšanai cilvēkiem paredzētos kopšanas līdzekļus! Speciālie, dzīvniekiem domātie, kopšanas līdzekļi ir nopērkami ZOO veikalos vai veterinārajās aptiekās.

-          nenogaidiet, līdz sunim zobi paliek pavisam dzelteni, un uz tiem sāk veidoties nepatīkams zobakmens. Pamanot problēmu, laicīgi dodieties pie vetārsta vai konsultējieties ar audzētāju vai kinologu. Vilcināšanās var sekmēt vēl lielāks problēmas ar suņa zobiem!

 

free counters